GM 5.000 kişiyi işten çıkararak 1 milyar dolar tasarruf sağlayacak

Salı günü General Motors (NYSE:GM), CFO Paul Jacobson‘a göre şirkete yıllık 1 milyar dolar tasarruf sağlayacak bir maliyet azaltma hamlesinin bir parçası olarak, yaklaşık 5.000 maaşlı çalışanın, şirketten ayrılmak için mali teşvik aldığını duyurdu.

Jacobson, Salı günü yaptığı açıklamada gönüllü işten çıkarmaların, GM’nin 81.000 beyaz yakalı çalışanının %6’sını kapsadığını ve Detroitli otomobil üreticisinin istem dışı işten çıkarmalardan kaçınmasına olanak sağlayacağını söyledi.

İş gücündeki azalma, aynı zamanda şirketin yılda 2 milyar dolar tasarruf etme hedefinin yaklaşık yarısını gerçekleştirecek.

GM, 2024 yılı sonuna kadar işletme maliyetlerinden 2 milyar dolar kesinti yapmayı ve bunun %30-50’sini bu yıl gerçekleştirmeyi hedefliyor. Jacobson, Bank of America’nın bir konferansı sırasında, mali teşvik programına verilen karşılığın GM’nin 2023 hedefinin üst sınırında olacağı anlamına geldiğini söyledi.

GM CEO’su Mary Barra, Salı günü çalışanlara gönderdiği bir notta Şubat ayında yapılan birkaç yüz kişilik işten çıkarma ve 5.000 kişilik mali teşvik programının 2 milyar dolarlık hedefe “yaklaşık 1 milyar dolar katkı sağladığını” söyledi.

Barra, “Şirket çapında bir gönülsüz işten çıkarma programı bu noktada söz konusu değil.” diye de ekledi.

Jacobson, GM’nin şu anda yıllık sermaye harcamalarının %75’ini, elektrikli araç projelerine ayırdığını ve şirketin Kuzey Amerika’daki batarya, ham madde ve elektrikli araç montajına yaptığı yatırımlar nedeniyle Enflasyon Düşürme Yasası (IRA) kapsamındaki ABD elektrikli araç sübvansiyonlarından faydalanmak için iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Barra, GM’nin araç karmaşıklığını azaltarak, gazla çalışan ve elektrikli araçlar arasında paylaşılan alt sistemlerin kullanımını genişleterek, yatırımları yakın vadeli faydaları olan büyüme girişimlerine odaklayarak ve “seyahat ve pazarlama dahil olmak üzere şirketin tüm bölümlerindeki harcama seviyelerini” düşürerek maliyetleri daha da azaltacağını söyledi.

GM hisseleri Çarşamba günü piyasa öncesinde %0,42 düşüş gösterdi.

Yazar: Michael Elkins

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir