İstanbul Sözleşmesi’ni savunan Saadet Partili vekile çizik! CHP’nin listesine giremedi

  • Haber7 – ÖZEL

6’lı koalisyon masası ortaklarından Saadet Partisi’nin CHP ile kurduğu ittifak yeni boyut kazandı. Saadet Partisi özelinde Milli Görüş, tarihinde ilk defa parti logosuyla seçimlere girmeme kararı alarak milletvekillerini CHP listesinden aday gösterdi. Saadet Partisi’nden 23 adayın CHP listelerinde yer aldığı belirtilirken, ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

KARADUMAN’A ÇİZİK

Saadet Partisi’nin 27. Dönem TBMM’deki tek milletvekili Abdulkadir Karaduman, liste dışında kaldı. 2018 seçimlerinde CHP listesinden aday gösterilen ve seçildikten sonra istifa edip Saadet Partisi’ne geçen Abdulkadir Karaduman’ın bu defa aday gösterilmediği öğrenildi.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman’ın, Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilen CHP listelerinde yer almadığı belirtildi

“BİZ VAR OLDUKÇA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GELMEZ” DEDİ, LİSTE DIŞINDA KALDI

Çizik yiyen SP’li Karaduman, İstanbul Sözleşmesi tartışmalarıyla ilgili, “Kadını kalkan olarak kullanıp hem kadınlığı hem de erkekliği bitirmenin, toplumu çökertmenin adıdır İstanbul Sözleşmesi. Bu sözleşmenin kadına şiddeti önleyeceğini savunmak, ABD’nin Irak’a demokrasi götüreceğini savunmakla eşdeğerdir. İstanbul Sözleşmesini savunarak, kadını savunmuş olmuyorsunuz. Bizatihi kadını istismar ediyorsunuz. Saadet Partisi olarak şunu ilan ediyorum; Biz var olduğumuz müddetçe, bu sapkınlığı meşrulaştırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.” demişti.

Tartışma konusu olan bir diğer uygulama olan 6284 sayılı kanunun kaldırılmasını da talep eden Karaduman, “İstanbul Sözleşmesinin kalkması yetmez, dayanak olan yasal düzenlemeler iptal edilmelidir ve milletimizin inancına uygun yasalar getirilmelidir.” sözlerini sarf etmişti.

KILIÇDAROĞLU: İLK 24 SAATTE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ UYGULAYACAĞIZ

İstanbul Sözleşmesi için “Biz var oldukça gücünüz yetmeyecek” diyen Abdulkadir Karaduman, yeni dönemde Saadet Partisi’nin vekil kadrosunda olmayacak. Saadet Partisi’nin cumhurbaşkanı adaylığını desteklediği CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, göreve gelmeleri durumunda İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden uygulamayı vaat ediyor.

CHP’li Kılıçdaroğlu, 21 Ocak 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, “İktidara geldiğimizde haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamaları bitireceğiz. İlk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacağız.” demişti.

 

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*