İstanbul’da elektrikli araçlar için şarj istasyonları kuruluyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yerli elektrikli araç üretimini desteklemek ve üretilen araçların şarj ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla İSPARK otoparklarına şarj istasyonları kuracak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Projesi’ni hayata geçirme kararı aldı.

UKOME (İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi) toplantısında gündeme taşınan proje, üyelerin oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıyı yöneten İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, kararın hızla yaygınlaşması beklenen elektrikli araçların şarj ihtiyacını karşılamada, önemli bir rol üstleneceğine inandıklarını söyledi.

“7 yılda 1 milyon elektrikli araç”

İSPARK Genel Müdür Yardımcısı Samet Aslan da 2030 yılında ülkemizdeki elektrikli araç sayısının yüzde 55’inin, İstanbul’da olmasının öngörüldüğünü belirterek kent genelindeki elektrikli araçların 7 yıl içinde 1 milyonu bulacağını söyledi.

Türkiye’de her 10 araca asgari 1 şarj soketine ihtiyaç olacağının tespit edildiğini ifade eden Aslan, İstanbul’da şehir içindeki benzin istasyonlarının, günlük ortalama şarj kapasitesinin 400 araç olduğunu, ev ve iş yerlerinin elektrik altyapısının da mevcut haliyle araç şarjına uygun olmadığını kaydetti.

“İstasyon kurulumları başlıyor”

Proje kapsamında bu yıl, elektrik altyapısı hazır olan İSPARK katlı otoparklarında, şarj istasyonu üniteleri kurularak işletilmeye hazır hale getirilecek.

2024 ve 2025 yıllarında da açık ve yol üstü otoparklarında kurulumlar devam edecek. 2030 yılına kadar yapılacak yatırımlarla, İSPARK otoparklarının toplam kapasitesinin yüzde 10’unun elektrikli araçlara şarj hizmeti vermesi hedefleniyor.

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir