SMS’lerin Sonundaki ‘B001’ Kodları Ne Anlama Geliyor? Mesajlardaki B Kodu Nedir?

Günümüz dünyasında haberleşebilmek için birçoğumuz mobil iletişim kanallarını kullanıyoruz. Bizler mesajlaşmak için SMS’leri eskisi kadar olmasa da hala kullanmaya devam ediyoruz. Her ne kadar bizim için olmasa da e-ticaret siteleri, firmalar, siyasi partiler vs. bildirim göndermek için SMS’leri kullanıyor. Bu tarz SMS’lerin sonunda “B” harfi ile başlayıp ardından 3 rakamın sıralandığı kodlar dikkat çekiyor. Peki ‘B001’ kodları ne anlama geliyor? Mesajlardaki B kodu nedir?

Birbirimizle mesajlaşmak için SMS’leri kullanmayı bıraktık artık. Günümüzde WhatsApp, Telegram gibi uygulamalar daha çok tercih ediliyor.

Birçok kurum ve kuruluşlar bizlere mesaj gönderebilmek için SMS’leri tercih ediyor. Hem maliyetinin düşük olması hem de mesajın kişiye iletilmesi garantisi sebebi ile SMS’ler iletişim kuruluyor.

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere sayısız firma ve siyasi partilerin gönderdiği bu mesajlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından denetim altında tutuluyor. BTK’nın belirlediği kurallardan birisi de B001 ile başlayan kodlar.

Başta e-ticaret siteleri olmak üzere sayısız firma ve siyasi partilerin gönderdiği bu mesajlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından denetim altında tutuluyor.

Nu tarz kurum ve kuruluşlardan gelen mesajların neredeyse tamamında ‘B’ ile başlayan kodları dikkat çekiyor.

SMS’lerin Sonundaki ‘B001’ Kodları Ne Anlama Geliyor?

Kurum ve kuruluşlar tarafından gönderilen SMS’lerde B001 ile başlayan kodların yer alması BTK’nın belirlediği kurallardan birisi. WebTekno’da yer alan habere göre, SMS’lerde bulunan bu kodların kullanımı da yasal bir zorunluluk. Bu kodlar, en basit tabirle SMS’lerin hangi operatör ya da servis sağlayıcısı tarafından size gönderildiğini ifade ediyor.

B001’den başlayan bu kodlar B999’da son buluyor. Ancak bu aralıktaki kodların tamamı kullanımda değil.

Mesajlardaki B Kodu Nedir?

O kodlardan bazılarının anlamı şöyle:

B001: TT MOBİL İLETİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİB002: TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİB003: VODAFONE TELEKOMÜNİKASYON ANONİM ŞİRKETİB005: FİXNET TELEKOMÜNİKASYON LTD. ŞTİ.B011: ANDROMEDA TV DİJİTAL PLATFORM İŞLETMECİLİĞİ ANONİM ŞİRKETİB012: DORUK İLETİŞİM VE OTOMASYON SAN. VE TİC. AŞB013: SENA HABERLEŞME BİLİŞİM VE İNTERNET HİZMETLERİ TİC. VE SAN. AŞB014: NETBONE TELEKOMÜNİKASYON ANONİM ŞİRKETİB015: İŞ NET ELEKTRONİK BİLGİ ÜRETİM DAĞITIM TİC. VE İLETİŞİM HİZ. AŞB016: VODAFONE NET İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞB017: MİLLENİCOM TELEKOMÜNİKASYON HİZMETLERİ AŞB018: SUPERONLINE İLETİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİB019: TTNET ANONİM ŞİRKETİB020: TURKNET İLETİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİB021: NETGSM İLETİŞİM VE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ AŞ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*