Arjantin Devlet Başkanı Milei: Kemer sıkma kaçınılmaz çünkü para yok

Arjantin’de yapılan seçimleri kazanan Javier Milei yemin ederek görevine başladı. Milei, yaptığı ilk konuşmada ekonomik durumun kısa vadede daha da kötüye gideceğini belirterek “çünkü para yok” dedi.

Milei, Parlamento’nun dışında toplanan binlerce destekçisinden oluşan kalabalığa hitap etti.

Konuşmasında sıkı bir kemer sıkma programının kaçınılmaz olacağını söyleyen Milei, “Bunun başka bir alternatifi yok, çünkü para yok. Durumun kısa vadede daha da kötüye gideceğini biliyoruz. Ancak çabalarımızın meyvelerini göreceğiz” ifadelerini kullandı.

53 yaşındaki Javier Gerardo Milei, Arjantin’in on ikinci Devlet Başkanı oldu ve başkanlık kuşağını taktı.

Yıllardır televizyon polemikçisi olarak tanınan ekonomist Milei, sadece iki yıl içinde Arjantin siyasetinde deprem etkisi yarattı.

2021’de milletvekili seçilen Milei, son 20 yıldır dönüşümlü olarak iktidarda olan merkez sol Peronist ve sağcı bloklardan uzaklaşarak kendi hareketini başlattı.

19 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinin ikinci turunda, Ekonomi Bakanı Sergio Massa’ya karşı yüzde 55.6 oy oranıyla zafer kazandı.

Latin Amerika’nın üçüncü büyük ekonomisi olan ancak kronik enflasyon, yapısal borç ve yoksullukla boğuşan Arjantin, sancılı düzenlemelere hazırlanıyor.

Milei kısa bir süre önce, ilk yasa paketini sunmak üzere yakında parlamentoyu olağanüstü toplantıya çağıracağını belirtti.

Ancak alınacak ilk önlemler konusunda belirsizlik sürüyor. Aşırı değerli olduğu belirtilen pesonun devalüasyonu, bütçe kesintileri ve parasal kısıtlamalar alınacak ilk önlemler arasında olacağı sanılıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x