İBB dava açmıştı: Esenler Belediyesi’nin plan değişikliği iptal edildi

İstanbul 8. İdare Mahkemesi, AKP’li Esenler Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait sosyal tesis ve rekreasyon alanını plan değişikliğiyle ‘Açık Otopark Alanı’na dönüştürmesi kararını iptal etti. İBB‘nin açtığı dava sonrası kararı hukuka aykırı bulan mahkeme gerekçesinde; “söz konusu plan değişikliği’nde şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri ile ilgili mevzuat doğrultusunda hukuka uyarlılığı bulunmadığı” ifadelerine yer verildi.

İBB Esenler Belediyesi’ne açtığı davada karar çıktı.

İstanbul 8. İdare Mahkemesi; Esenler Belediyesi’nin Birlik Mahallesi’ndeki İBB’ye ait sosyal tesis ve rekreasyon alanını plan değişikliğiyle ‘açık otopark alanına dönüştürmesi kararını ‘hukuka aykırı’ buldu.

İBB çok amaçlı sosyal tesisin yapımına başlamıştı

İBB bölgede projelerini geçen yıl yarışma ile elde ettiği, içerisinde kreş, mahalle evi, kütüphane, etkinlik alanları ve otopark gibi Esenler halkına hizmet edecek ‘Sosyal Merkez’ projesinin temellerini atmış, tesisin yapımına başlamıştı.

Mahkeme oy birliği ile iptal etti

Plan değişikliğine ilişkin kararı oy birliği ile iptal eden mahkeme gerekçesinde; ”Söz konusu plan değişikliği süreci ile ilgili olarak değişiklik yapılmasının zorunlu kılan nedenlerin somut ve objektif bir şekilde ortaya konulamaması, plan açıklama raporunda, plan kararına dayanak olan araştırma ve analizlerin açıklanmaması, ölçeğinin gerektirdiği detayda planlama alanına ilişkin inceleme, araştırma, etütlerden elde edilen senteze dayalı olarak hazırlanmaması, ilgili kurumların görüşlerine uygun olmaması, plan değişikliğinde şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri ile ilgili mevzuat doğrultusunda hukuka uyarlılığı bulunmadığı sonucuna varılmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x